Teknoloji

ABD’nin Artemis Uzay Barışı Anlaşmasına Türkiye Katılmadı

Amerika’nın Artemis Uzay Barışı Anlaşması geride bıraktığımız gün fotoğrafı olarak paylaşıldı ve Amerika dahil sekiz ülke tarafından imzalandı. Rusya ve Çin’in içerisinde olmadığı Artemis Anlaşması nedir, Türkiye Artemis Anlaşmasına katılacak mı?

Amerika, Ay kaynaklarının araştırılmasını ve kullanılmasını yöneten yedi ülke ile yeni bir Artemis Anlaşması imzaladı. İmza atan ülkeler Ay’a gitmemiş olmasına karşın, Rusya ve Çin’in anlaşmaya davet edilmemesi dikkat çekiyor.

Nedir bu Amerika’nın Artemis Uzay Barışı Anlaşması?

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Dünya’nın uydusu üstünde hak iddia eden ülkelere sınır koymayı öneren Artemis Anlaşmaları resmen açıklandı. NASA’nın bu anlaşmasını Amerika’ya ilave olarak Avustralya, Kanada, Japonya, İtalya, İngiltere, Lüksemburg, BAE ve Japonya imzaladı.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, Anlaşmaların açıklandığını belirten duyuruyu yaparak, “Yapmaya çalıştığımız şey, uzayda her ülkenin kabul edebileceği türden çalışmalar için ön koşulları belirlemektir” ifadeleri kullanıldı. Bununla birlikte NASA’nın sitesi üstünden şu açıklamalara yer verildi:

”Ay altı uzay bölgesinde görevler ve operasyonlar yürüten çok sayıda ülke ve özel sektör oyuncusu ile, sivil keşifleri ve uzay boşluğunun kullanımını yönetmeyi hedefleyen ortak bir ilkeler birliği oluşturmak önemlidir.”

NASA, Artemis için bazı global ajanslarla -özellikle Kanada ve Avrupa – ortak oldu, ancak Artemis Ay projesi için gerekli roketler, kapsüller, inişler ve modüller dahil olmak üzere programın nerdeyse tüm en temel unsurlarına öncülük ediyor.

Bu çalışmalara rağmen Amerika, Uluslararası Uzay İstasyonuna erişmek için uzun süreden beri Rus roket gücüne güveniyordu. Hatta Amerikan astronotları, SpaceX’in Mayıs ayındaki roket fırlatışına kadar 2011’den beri Amerika topraklarından uzay uçuşu yapmamıştı.

Rusya’nın uzay programı başkanı ise, NASA’nın insanları Ay’a gönderme planlarının Rusya’nın katılamayacağı kadar “Amerika merkezli” olduğunu ifade etti. Daha önce de programı eleştiren Rusya, Ay planlarının global iş birliği içerisinde düzenlenmesi şartıyla bu anlaşmaya katılacağını söylüyor.

Roscosmos uzay programı başkanı Dmitry Rogozin, Rusya’nın böyle bir anlaşmaya güvenmediğini dile getiriyor. Ayrıca Türkiye Uzay Ajansı’nın, Artemis Anlaşmalarına dahil olup olmayacağı henüz belirsizliğini koruyor.

Daha fazla teknoloji haberine buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu