Genel

A Harfi ile Başlayan Şehirler (iller) Listesi

A harfi ile başlayan şehirler nelerdir? Yurdumuzda ve Dünya’da “A” harfi ile başlayan şehirlerin birçok farklı özelliklerini sizler için listeledik. İşte “A” ile başlayan şehirler listesi. Siz de “A” ile başlayan şehirleri yorum olarak belirtebilirsiniz.

 • Adana
 • Adıyaman
 • Afyonkarahisar
 • Ağrı
 • Aksaray
 • Amasya
 • Ankara
 • Antalya
 • Ardahan
 • Artvin
 • Aydın

A ile Başlayan Diğer iller (Şehirler):

Aşağıda ki tabloda farklı ülkelere ait “A” ile başlayan iller yer almaktadır;

Aachen Almanya
Aalborg Danimarka
Aarhus Danimarka
Aasiaat Greenland
Abadan Iran
Abaiang Kiribati
Abakan Rusya
Abariringa Kiribati
Abbotsford Kanada
Abbottabad Pakistan
Abbse Yemen
Abemama Atoll Kiribati
Abengourou Ivory Coast
Aberdeen Birleşik Krallık
Aberdeen Amerika
Aberdeen Proving Grounds(Aberdeen) Amerika
Abha Suudi Arabistan
Abidjan Ivory Coast
Abilene Amerika
Abilene Amerika
Abingdon, VA Amerika
Ablow Vanuatu
Aboisso Ivory Coast
Abou Deia Çad
Abreojos Meksika
Abu Dhabi Birleşik Arap Emirlikleri
Abu Rudeis Mısır
Abu Simbel Mısır
Abuja Nijerya
Acandí Kolombiya
Acapulco Meksika
Acaricuara Kolombiya
Acarigua Venezuela
Accra Gana
Achinsk Rusya
Achutupo Panama

 

A Harfiyle Başlayan Şehirler

Adana

Türkiye’nin 7 Büyük ili arasında yer alan Adana ilimiz Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’nin en sıcak illeri arasında yer alır. Kapikaya Canyon, Taş Köprü, Merkez park, Sinema müzesi gibi birçok gezilebilecek yeri bulunmaktadır. Ayrıca yiyecek olarak Şırdan, Adana Dürüm Kebap ve Şalgam Adana’nın meşhur yiyecek ve içecekleri arasında yer almaktadır.

Adıyaman

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan 02 plaka kodlu bir ilimizdir. Adıyaman tarih boyunca birçok medeniyetin yerleşim yerlerinden olan şehirlerden biridir. Nemrut dağı, Adıyaman müzesi, Beş Pınar Vadisi Mesire Alanı gibi birçok gezilecek yer bulunmaktadır.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan mermercilik ve gıda sektörlerinde önemli bir merkezdir. Afyon Sucuğu, Çullama Köfte, Keşkek, Bükme ve Zürbiye meşhur olan yemekleri arasındadır. Termal tesislerinin çokluğuyla bilinen Afyonkarahisar’da birçok tarihi mekân da yer almaktadır. Bunlardan bazıları: Afyonkarahisar Kalesi, Frig Vadisi, İscehisar Peri Bacaları, Yedi Kapılar Manastırı, tarihi Bedesten Çarşısı diyebiliriz.

Ağrı

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ağrı ilimiz 5137 metrelik rakımı bulunan ülkemizin en yüksek dağına ev sahipliği yapmaktadır. Ağrı ilimizde gezilebilecek başlıca yerler arasında: Ağrı Meteor Çukuru, Doğubeyazıt Kalesi, Diyadin Kaplıcaları, İshak Paşa Sarayı, Ahmet Hani Türbesi, Meya Mağaraları yer almaktadır. Ağrı ilimizin meşhur yemekleri arasında Abdigor Köftesi, Kuymak, Hengel ve Haşır gibi lezzetler yer almaktadır.

Aksaray

İç Anadolu bölgemiz içerisinde yer alan Aksaray, önceden Niğde iline bağlıydı. 1989 yılında il olmuştur. Aksaray’ın meşhur yerleri arasında Acemhöyük, Ziga Kaplıcaları, Belisırma Köyü gibi yerler yer almaktadır. Meşhur yemekleri arasında Sıkma, Aksaray Tava, Mantarlı Bulgur Pilavı, Dolma Mantı gibi lezzetler yer almaktadır.

Amasya

Karadeniz bölgemizde yer alan Amasya ilimiz Osmanlı döneminde şehzadelerin yer aldığı sancaklardan birisidir. Amasya ilimiz kral kaya mezarları, yedi kuğular kuş cenneti gibi birçok kültürel ve tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır.  Ayrıca meşhur Amasya elmasını da unutmamak gerekir.

Ankara

Konya’dan sonra en çok yüz ölçümüne sahip ilimiz olan başkentimiz Ankara ülkemiz siyasetinin de merkezi konumundadır. TBMM ve Cumhurbaşkanlığı gibi birçok önemli kurum Ankara’da yer almaktadır.

Antalya

Akdeniz bölgesinin en gelişmiş illeri arasında yer alan Antalya turizm kentleri arasında başlıca iller arasında yer almaktadır. Gelişmiş otel işletmeciliği ve deniz turizmi sayesinde birçok turistin gözde mekanları arasındadır. Ilıman Akdeniz iklimine sahip olması sebebiyle birçok tarım ürününün yetiştirildiği, gelişmiş seracılığın yapıldığı bir ilimizdir. Meşhur lezzetleri arasında Köfte Piyaz, Arapaşı Çorbası gibi yemekler yer almaktadır.

Aalborg

Danimarka’nın şehirleri arasında yer alan Aalborg, ılıman iklime sahip kısa yaz ayıyla bilinen bir şehirdir. Kuzeyde yer alması sebebiyle kış aylarında gündüzler kısa, geceler ise oldukça uzundur.

Amsterdam

Hollanda’nın başkenti olan ve ülkenin en kalabalık nüfusa sahip bir ilidir. Gezilebilecek birçok tarihi mekana ev sahipliği yapan şehirde Van Gogh müzesi, Dam Meydanı, Jordaan bunlar arasında en çok bilinen yerler arasındadır.

Merak edenler için ” B harfi ile başlayan şehirler (iller) listesi” ne göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu