TeknolojiBilgi TeknolojisiEğitimGenel

5G teknolojisi nedir? 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek

5G teknolojisi nedir? 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek?

5G teknolojisi nedir? 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek sorusuna hemen cevap verelim. 3G teknolojisi ile insanlar birbirleriyle görüntülü konuşmaya başladılar. Ancak o günkü koşullarda çok yaygın kullanılamaması, kullanıcıların telefonlarının uyumsuzluğundan kaynaklanmıştı. Görüntülü konuşma yapabilmek için kullanıcıların aynı marka telefonu kullanmaları gerekiyordu.  4G teknolojisi ise internette hızı getirmiş oldu. Artık internetten çok hızlı bir şekilde videolar indirebilir olduk. Aslında 3G’den 4G’ye geçişin bir hız geçişi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

5G Türkiye’ye ne zaman gelecek

5G Türkiye’ye ne zaman gelecek diye sorabilirsiniz. Bunun cevabı 2020 de ülkemize gelecek olsa da kullanımı için aradan zaman geçmesi gerekmektedir. Pivot iller 2021 yılına kadar kullandıktan sonra ön görülür ise 2022 yılında tüm yurtta kullanılmaya başlanacak gibi görünüyor.

 

4G ile 5G arasındaki fark sadece hızla ilgili olmayacaktır. 5G ile internetteki gecikme sürelerinde belirgin bir azalma olacak. Özellikle internette oyun oynayan kişiler, gecikme sürelerinin daha bir farkındadırlar. Evdeki bilgisayarda mouse ile ekranın bir yerine dokunduğunuzda çok az gecikme süresi ile hareket karşı ekrana yansımış olacaktır. 5G’de kapsama alanındaki genişleme nedeniyle bağlantı kopukluklarının giderildiği, daha hızlı bir internete adım atmış olacağız. 5G ile en fazla değişim çevresel faktörlerde olacaktır.

Nesnelerin interneti

Bizim nesnelerin interneti dediğimiz, her cihazda, her noktada sensorların olduğu, hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar, akıllı buzdolabı, akıllı kombi, akıllı elektrik süpürgesi , sürücüsüz otomobiller gibi konular devreye girecek. Şehirlerin her tarafında, örneğin sokak lambasına konulan bir sensor sayesinde operatöre veya ilgili devlet kurumuna bir bilgi gidecek. Mesela çöp bidonu dolduğunda, henüz taşmadan belediyeye giden bir bilgi sayesinde belediye sorun olan yere anında müdahale edebilecek.

Şuan ki Kullanılan 4G teknolojisi

Şu anda 4G teknolojisi kullanılan pek çok yerde maliyetten dolayı bağlantı sağlanamıyor. Örneğin; tarlada yetişen bitkilerin sulama zamanının gelip gelmediğini ölçen nemölçerler bulunuyorsa, bunlardan bir bilgi almak için SIM kart takılması gerekir. Bu şu anda pahalı bir uygulama ve yapılabilir değil. Ancak 5G teknolojisi ile bu durum yapılabilir hale gelecektir.

 

 

Yağmur Ormanları 5G Teknolojisi İle Korunmaktadır

Şu anda akıllı telefonlar pek çok insan tarafından kullanılıyor. Telefon kullanımında bizim hayatımızı değiştirecek olaylar olmayacaktır. 5G’nin daha kolay algılanması için başka bir örnek verelim. Bugün Dünya iklimindeki dengenin sağlanması ve sürdürülebilmesi için Yağmur Ormanları’nın varlığını sürdürmesi gerekir. Yağmur Ormanları’nın farklı noktalarına koyulan sensorlar vasıtasıyla ormandaki testere sesi, ormanda bulunan canlılardaki ani davranış değişimlerinden yetkililerin anında haberi olacak. Ormandaki olayın vuku bulduğu koordinatlara hızlı bir şekilde müdahale ederek, kaçak ağaç kesiminin önüne geçilecek.
Çok noktaya aynı cihazdan ulaşım 5G teknolojisi ile kolaylaşmaktadır. Şu anki 5G teknolojisi ile bunu yapamıyoruz. Çünkü her yerleştirilen sensorle iletişim kurabilmeniz için her birine enerji verilmesi gerekmektedir. Sensorlere yerleştirilen bir pil, bir yıl boyunca kullanılabilir. Yani 5G teknolojisi ile düşük enerji kullanımları olabilecektir.

5G teknolojisi özellikleri

 • Yüksek hız da veri aktarımı sağlanacak,
 • Gecikme süresi kısaltmak,
 • Maliyet olarak daha uygun
 • Güvenli mobil veri aktarımları
 • Kablolu iletişimde aşılması gerekilen konular

 

5G Uyumlu Telefonlar;

5g li telefonlar diğer telefonlara göre fiyat bakımından biraz pahalı görünmektedir. Peki bu 5g uyumlu telefonlar hangileri, 5g destekli telefonlar aşağıdaki gibidir.

 • Galaxy S20 Plus;
 • Huawei Mate 20 X 5G;
 • Huawei Mate 30 Pro 5G;
 • Huawei P40;
 • Lenovo Z6 Pro 5G;
 • LG V50 ThinQ 5G;
 • LG V60 ThinQ 5G;
 • Nokia 8.3 5G;
 • Oppo Find X2;
 • Oppo Find X2 Pro;
 • S10 5G;

Göz Gezdirmek isteyeceğiniz yazımız 5G ve Li-Fi ilişkisi

5G Hızı Nedir?

Bu teknolojiden çevre, sağlık, ulaşım anlamında değişim oluşturması beklenmektedir. 5G teknolojisi ile sürücüsüz otomobiller ile akıllı şehirler yaygın hale gelecek. Akıllı şehirlerin kurulmasında en önemli etken 5G’dir.  5G teknolojisi sayesinde uzaktan bağlantı sağlanarak, bir doktor hassas bir ameliyatı robot kolları ile gerçekleştirebilecektir. Hastanın koluna dokunduğu anda eşanlı olarak, dokunduğu ile ilgili geri bildirim alabilecektir. Bu örnekler bize 5G teknolojisi hızı anlamında fikir vermektedir. 5G teknolojisi doktora kendisi hastanın yanındaymış gibi doğru görmesini sağlayacaktır. Bu teknoloji olmasaydı, gecikme yaşanmasına sebep olunurdu, diyelim ki bir damara dokunmaması gerekiyorsa, doğru görmediği için damarı kesebilirdi. 5G ile beraber istenilen hassasiyetin yakalanması söz konusudur.

Kaynak: Viki

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu