Oyun

51 Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

51 Oyunu bir tür iskambil oyunudur. Hafızaya ve kart hesaplamaya dayanır. 52’lik iki deste ile 2 ila 4 kişi ile oynanır. Baraj ve “per”  sistemi oyunun temel unsurlarıdır. “51 Oyunu nedir? Nasıl Oynanır?” Sorusunun cevabını aşağıda daha da detaylı olarak el alacağız.

İskambil oyunlarını hepimiz biliyoruzdur ve en az bir kere de olsa oynamayı denemişizdir. İskambil kağıtlarının ve dolayısıyla İskambil oyunlarının 10. yüzyıl civarlarında Çin’de ortaya çıktığı daha sonra Hindistan ve Mısır üzerinden dünyaya yayıldığı düşünülüyor. Avrupa‘ya getiren kişinin ise Venedikli ünlü seyyah Marco Polo olduğu söyleniyor.

Keyifli iskambil oyunlarından biri olan 51 ülkemizde de yaygın bir şekilde oynanmaktadır. Özellikle öğrenci evlerinin vaz geçilmez oyunlarından biri olduğunu bilmekteyiz.

iskambil 1

51 Oyunu Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

51 oyununda amaç; “per”ler oluşturarak baraj sayısının üzerine çıkıp, elinizi açmaktır. Per, aynı kart numarasına ya da ardışık numaraya sahip 3 kartın arka arkaya eklenmiş halidir. Örneğin; bir per, sinek 3, maça 3, karo 3 ya da sinek 3, maça 4, karo 5’tir.  Oyundaki üç temel baraj sayısı 51, 81 ve 101’dir. Oyuna başlarken bu üç barajdan birisi oyuncular tarafından belirlenir.

52’lik iki deste ve 2 joker kartı eklendikten sonra deste iyice karıştırılır. Oyun, dağıtıcının kartları dağıtmasından sonra başlar. Kartlar ikişer ikişer, yedi kez dağıtılır. En sonunda ilk kart dağıtılan oyuncuya bir kart daha verilir. Yani ilk oyuncunun elinde 15, diğer oyuncuların elinde 14 kart olur.

Ardından oyun başlar. Başladıktan sonra:

 • Oyuncular her turda desteden birer kart çekmeye başlarlar.
 • Çekilen kart oyuncunun işine yarıyorsa eline katar, yaramıyorsa “ıskarta” olarak yere atar.
 • Son atılan ıskarta kart sıradaki oyuncunun işine yarıyorsa yani o kartı aldığında baraj sayısını geçebiliyorsa “ıskarta”yı yerden alıp elini açabilir.
 • Bir oyuncunun elindeki kartlar oyun barajı olan sayıyı geçip elini açarsa el biter. Örneğin; oyun barajı 51 ise 53 yapan oyuncu eli bitirebilir.
 • Eğer bir oyuncu örneğin 53 ile elini bitirirse, bir sonraki baraj 53 olur.
 • Oyunda çifte gitme usulü de mevcuttur.
 • Oyuncu istediği takdirde baraj sayısını beklemeksizin çifte gidebilir. Bunu yaptığında elinde 4 çift ve bir per olmalıdır.
 • Bir oyuncu elini açtıktan sonra elini açan diğer oyuncular, elleri arasında per dışında kalan kartların sayısı kadar ceza puanı alır. Hiç el açamamış oyuncular ise 100 puan ceza almaktadırlar.

51 Oyununda Kartların Puanlandırılması Nasıldır?

Oyunun kurallarını ve oynanışını yukarıda anlattık. Peki 51 oyununda kartların puanlandırılması nasıldır? Bu sorunun cevabını da aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • Joker 25 puandır.
 • A 11 puandır.
 • J,G ve K 10 puandır.
 • 2-10 ‘kartların üzerindeki sayı kadar’ puandır.

El bittiğinde bu puanlar toplanır ve ceza puanları ile birlikte ele alınır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu