NedirOyun

5 Taş Oyunu

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve sokakların daha tehlikeli yerler haline gelmesiyle çocuklar evde bilgisayar başında vakit geçirmeye başladılar. Ellerinden tablet ve akıllı telefonlar düşmez oldu. Üzerine bir de pandemi koşulları eklenince kimse evden çıkmaz oldu. Ancak yakın zamana kadar durum böyle değildi. Çocuklar sokaklarda büyürdü desek yanlış bir söz söylemiş olmayız. Tabii sokaklarda geçen bu vakit aslında boş bir vakit değildi. Çocuklar bir çok sokak oyunu oynarlardı. Bunlar arasında en çok bilinenleri; saklambaç, yakar top, ebelemece, sek sek, ip atlama, taso oyunları, istop, yerden yüksek, bilye oyunları olarak sıralanabilir, örnekler arttırılabilir. Ancak biz bu yazımızda 5 taş oyunu hakkında konuşacağız. 5 taş oyunu nedir? Nasıl oynanır? Kuralları nelerdir? Gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

İlgili Makaleler

5 Taş Oyunu Kuralları

5 Taş oyunu adından da anlayacağınız üzere 5 adet taşla oynanmaktadır. İki kişi veya iki grup arasında oynanması tavsiye edilir. Oyuna başlayacak kişi, tekerleme söylenerek yapılan bir kura ile seçilebilir. Oyun beş aşamadan oluşmaktadır. Aşamaların isimleri; birler, ikiler, üçler, dörtler ve beşler şeklindedir.

  1. Birler: Bu seviyede oyuncu bir taşı yerden alarak havaya atar. Daha sonra yerdeki taşları yerden birer birer toplamaya çalışır. Eğer toplarken havaya attığı taşı yakalayamazsa eli kaybetmiş olur ve oyun sırası diğer oyunculardan birine geçer.
  2. İkiler: Bir taş havaya atılır ve yerdeki taşlar ikişer ikişer toplanmaya çalışılır. Benzer şekilde havaya atılan taş da yakalanmalıdır.
  3. Üçler: Bu kez de bir taş havaya atıldıktan sonra yerden bir taş tek olarak ele alınır. Diğer üç taş ise bir kerede alınmaya çalışılır.
  4. Dörtler: Taşlardan biri havaya atılır ve yerdeki dört taş aynı anda toplanmaya çalışılır.
  5. Beşler: Bu aşamada ise bir elin orta parmağı işaret parmağının üzerine getirilerek ve baş parmak da diğer uçta yere konularak futbol kalesine benzer bir şekil oluşturulur. Daha sonra bir taş havaya atılır ve yerdeki taşlar sıra sıra kaleden geçirilmeye çalışılır. Her taş için üç deneme hakkı vardır. Havaya atılan taş ise her seferde yakalanmalıdır.

Tüm aşamaları geçen oyuncu oyunun kazananı olur.

bes tas oyunu nasil oynanir

5 Taş Oyununa Kore’de Verilen İsim

5 Taş Oyunu sadece Türkiye’de değil Dünya’nın farklı yerlerinde de oynanmaktadır. Kore de bu coğrafyalardan biridir. 5 Taş Oyununa Kore’de verilen isim “Gong Gi”dir.

Tarihin en eski oyunlarından biri olan beş taş oyununun MÖ 1184’teki Truva Savaşı sırasında ortaya çıktığı düşünülüyor. Ayrıca yunun bilinen isimleri arasında; Jackstones, Chuckstones, Knucklebones, Dibs, Dabs, Otadama, Tally ve Malezya’daki ismiyle Batu Seremban vardır.

Bunun dışında, milattan öncesine ait mağara buluntularına göre Ukrayna ve Antik Yunan’da da oyunun bilindiği ve oynandığı düşünülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu