Genelİpin UcuNasıl Yapılır?

Excel ortalama hesaplama

Excel ortalama hesaplama bir hayli kolay bir işlemdir ve bu işlem ana Excel işlemlerinden biridir. Excel’de formüller eşittir (=) ile başlamalıdır. Excel’de ortalama işlemiyle Ortalama fonksiyonu kullanılır. İki nokta üst üste (:) iki hücre arasında hücreleri, noktalı virgül (;) yalnızca belirtilen hücre  değerlerini alır. Excel, bir sayı kümesinin içerisinde bulunan sayıların ortalamasını bulmak için çeşitli yollar sağlar. Örnek vermek gerekirse, kolay bir ortalama, ağırlıklı ortalama ya da belirli değerleri dışlayan bir ortalama hesaplama işlev kullanabilirsiniz.

Ortalama, Excel’in en basit işlevlerinden birisidir. Ortalama esasında basit aritmetik ortalama manasına gelmektedir. Yani belirli bir aralıktaki tüm sayıların toplanarak kaç sayı var ise buna bölünmesiyle ortaya çıkan sayı.

Excel programının yapısı gereği bu program ile hesaplama işlemlerini kolay ve hızlı bir biçimde yapabilirsiniz. Excel hem hesaplama hem grafik hem de veri analiz işlemleri için yani birden fazla amaç için kullanılabilir. Excel’in en yaygın kullanım alanlarından biride hesaplama işlemleridir. İster büyük hesaplamalar olsun isterse de küçük çaplı hesaplamalar olsun Excel’i kullanarak bunları kolay ve hızlı bir biçimde yapabilirsiniz.

Excel ortalama hesaplama nasıl yapılır?

Excel ortalama hesaplama işlemini anlamak için evvela normal hayatta da kullanmış olduğumuz ortalamanın ne demek olduğunu kavramak gerekiyor. Ortalamaları güncel hayatımızda da sık kullanırız. Ortalama hakkında alakalı sık karşılaştığımız cümlelerden bazıları şöyledir; öğrenciler “yılsonu ortalamam şu kadar” diye bütün derslerden aldığı notların ortalamasını söyler. İş hayatında ise alınan malların ne kadara mal olduğunu anlatmak için ortalama maliyet şu kadar denilmektedir.

Örnek vermek gerekirse Excel’de bulunan satırlarda; A1 den A5  e kadar çeşitli sayılarımız olsun. Bunlar 5 kişilik bir ailenin yaşları olsun.

36

35

11

10

8

Bu sayıların (36+35+11+10+8) ortalaması dediğimiz zaman, yani ailenin yaş ortalaması kast ediliyor. (36+35+11+10+8)/5 şeklindedir. Lakin Excel’deki ortalama tüm sayıları tek tek göstermemize ve kaç adet sayı olduğunu söylememize gerek kalmadan bu işlemi şu şekilde hallediyor.

=Ortalama(A1:A5) yani A1 den A5 e kadar bulunan tüm sayıların ortalamasını bulunur. Tüm sayıların toplamını bulmasının ardından kaç adet sayı varsa (boşluklar hariç) bahsettiğimiz sayıya bölünür.

: işaretinin anlamı ise başlangıç ve bitiş hücreleri arasında kalan tüm hücreleri kapsa anlamına gelir.

Ortalama fonksiyonu boş olan hücreleri yapılan hesaba katmayarak sonucun hep doğru olmasını da sağlar. Özetle, A1:A5 arasında boş bir hücre olursa diyelim A3 boş olsun. Bu sefer toplam 4 sayı olacağından sonuç hesaplanırken 4 e bölünür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu