Teknoloji

3d yazıcı Nedir? 3D Yazıcı Ne İşe Yarar?

3d Yazıcı Nedir? 3D Yazıcı Ne İşe Yarar? 3D Yazıc İle Neler Yapılır?

3d Yazıcı Tamamen sanal bir ortamda tasarlanan 3 boyutlu bir nesnenenin, somut bir şekildeki nesnelere dönüştürmeye yarayan teknolojik alete 3 boyutlu yani 3 boyutlu yazıcı adı  verilmektedir.

3D yazıcının çalışma prensibi yapılmasını istediğiniz her türden katı maddeyi basalabilir ve 3 Boyutlu, yani 3D yazıcı sayesinde ayrıca da bir kısım taramış olduğunuz nesnelerinde çıktısını alabilirsiniz. Çizmiş olduğunuz herhangi bir tasarımı prototip hale getirip, özgün bir içeriği bile oluşturup, 3D yazıcılar sayesinde çıkarabilirsiniz.

Kısaca daha da özetleyecek olursak, 3 boyutlu yazıcılar sayesiniz dilemiş olduğunuz hemen hemen her türlü şeyi, her türlü projeyi basıp, çıkarabilirsiniz.

3D Yazıcılar Hangi Yıl İcat Edilmiş ve Geliştirilme Süreci Nasıl Devam Etmiştir?

İlk olarak 3D yazıcı teknolojisi, Charless Hull tarafınca 1984 senesinde icat edilip piyasaya sunması ile ortaya çıkarmıştır.

1986 senesinde 3D Systems ismi altında ilk defa 3D yazıcı teknolojisi şirketinin kurulması ile birlikte bu sektör var olmuştur. 1990 senesinde bu 3boyutlu  yazıcı teknolojisi hızlı bir biçimde ilerlemiş, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez renkli bir biçimde, 3boyutlu yazıcı sayesinde renkli bir baskı çıkarılabilmiştir.

2005 senesinde halka tamamen açılmaya başlamış olan 3 boyutlu yazıcı teknolojisi, 2007 senesinde ilk kez açık kaynaklı bir kod biçiminde kendi parçalarını dahil edilmiştir. Protetipleme özelliği olmakta olan RepRap projesi kapsamında 3D yazıcılar, şuan bulunmakta olduğumuz günümüze dek teknolojik gelişimini ve kullanım hizmetini korumuştur.

Ne zaman Hayatımıza Girdi

2005 yılında yapılmış olmakta olan bu giriş sayesinde maliyet olayı en aza indirilerek, kullanımı yayınlaştırabilmek gibi bir hedef izlemiştir. Günümüzde hala aktif bir biçimde kullanımı yapılmakta olan 3 boyutlu yazıcılar, birçok konuda kullanıcılarının her türden isteklerini  yerine getirebilme özelliğine sahip.

3 boyutlu yazıcılar, günümüze kadar gelmiş olup yazıcı teknolojik aletlerin içerisinde en önemli yeri tutan bir alet olduğunu kanıtlamıştır. Film setlerinde bulunan savaş aletleri vs.’nin 3D yazıcılar sayesinde yapıldığını bilmenizi isteriz. Bu kadar fazla yönü olan teknolojik aleti sizde makul fiyatlardan satın alarak kullanabilirsiniz. İyi günler..

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu