Genel

2. Dünya Savaşı’nda Kullanılan Silahlar

2. Dünya Savaşı’nda kullanılan silahlar o döneme kadar kullanılan silahların en teknolojik olanlarıydı. Otomatik makineli tüfekler, hava saldırıları ve savaş uçakları, büyük tanklar ve kimyasal silahlar en çok bu savaş döneminde yaygınlaşmış ve kullanılmıştı. 2. Dünya Savaşı’nda Kullanılan Silahlar başlıklı bu yazımızda tüfekler, tanklar, savaş uçakları ve kimyasal silahlar incelenecek.

2. Dünya Savaşı Tüfekleri

2. Dünya Savaşı tüfekleri genellikle yarı otomatik veya otomatiktir. İşte 2. Dünya Savaşı’nda bazı tüfekler:

İlgili Makaleler
2. dunya savasi tufekler
M1 Carbine

M1 Carbine: M1 Garand ve Thompson yarı otomatik silahlardır. Ancak bir eksiği vardır bu da askeri destek için pratik olmamalarıdır. Garand aşırı uzun bir silah iken Thompson ise ağır bir silahtı. Bu sebepler ile M1 Carbine üretildi. Hafif ve isabet oranı yüksek bir silah olmasıyla savaşta etkili oldu. ABD savaş boyunca 6 milyon M1 Carbine üretti. Bu sayı İkinci Dünya Savaşı’ndaki diğer tüm silah üretim sayılarından fazlaydı.

MP40: Bu tüfek çok yaygın olarak kullanılmasa da 2. Dünya Savaşı’nda Almanlar’ın sembol silahı olmayı başarmıştır. Neredeyse Naziler ile ilgili tüm filmlerde Alman askerleri bu silahı kullansa da gerçekte bu silah bu kadar yaygın kullanılmamaktaydı. Tim komutanları, paraşütlü askerler ve komandolar bu silahı yaygın olarak kullanıyor, silah Almanlara Doğu cephesinde ve Rusya ile sokak çatışmalarında etkili olmuştur.

Sten silahı: 1940’ta İngilizler Dunkirk’te yaşadıkları ağır yenilgiden ve geri çekilmeden sonra silah sıkıntısı yaşamaya başlamışlardı. Çünkü çoğu silah ve ekipmanlarını sahillerde bırakmışlardı. Bu sebeple yeni silah geliştirme zorunluluğu doğmuştur.

1200px Sterling SMG
Sten Silahı

ABD’nin Thompson silahlarının arzı yeterli değildi. Bu yüzden kendi ürettikleri silahları kullanmak istediler. Sten silahının yakından çok büyük bir ateş gücü vardı. Sten silahı sabitlenme kolaylığı sayesinde kısa sürede komandolar tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. 1994’e kadar da gerillalar tarafından en çok tercih edilen silahlardan biri olarak kaldı.

2. Dünya Savaşı Tankları

2. Dünya Savaşı Tankları oldukça gelişmiş tanklardır ve savaşta çok belirleyici olmuşlardır. İşte 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan tanklar:

Tiger I: Almanların en önemli tanklarından biriydi. 57 tonluk bu aracın 690 beygir gücünde bir motoru ve 88mm çapında anti-tank cephaneliği vardı. Bu özellikleriyle müttefik kuvvetlerine en çok zorluk çıkaran savaş tanklarından biriydi.

Tiger II: King Tiger olarak da bilinir. Tiger II, Tiger I ve Panzer’in en iyi noktalarını almıştır ve Tiger tanklarının en büyüğü olmuştur. Yüksek maliyeti sebebiyle sadece 494 adet üretilmiştir. 69 ton ağırlığındaydı ve 700 beygir gücündeydi.

tiger II
Tiger II

T-34: Sovyet orta tankı. Bir çok otoriteye göre 2. Dünya Savaşı’nın en iyi tanklarından biri olarak kabul görür. Bunun sebebi diğer tanklardan daha etkili olması değil, her yönüyle dengeli ve ekonomik bir tank olmasıdır.

T 34
T 34

T-34, 28 ton ağırlığındaydı ve 76mm’lik top mermisi fırlatıyordu. Tam 86 bin adet üretilerek İkinci Dünya Savaşı’nın en çok üretilen tankı olmuştur.

M4 Sherman: Amerika’nın ürettiği simge haline gelmiş orta seviye tank. Ne Tiger kadar etkili, ne de T-34 kadar iddialıydı fakat yine de savaşa damgasını vurmuştu. Sebebi yüksek manevra kabiliyeti ve düşük maliyetidir. 48 bin adet üretilmiştir.

2. Dünya Savaşı Atom Bombaları

2. Dünya Savaşı Atom Bombaları hepimizin bildiği gibi savaşın en büyük utanç kaynaklarının başında gelir. Yüzbinlerce sivilin ölümüyle sonuçlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri tarafından, Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki kentlerine atılmıştır.

thumbs b c 509445c4e074296fac4d5a265528e909

II. Dünya Savaşı’nın son safhalarında 6 Ağustos 1945 Pazartesi saat 08:15’te Amerika Birleşik Devletleri’nin Uranyum-235 tipi atom bombası “Little Boy” (Küçük Oğlan) ile Hiroşima’ya ve 9 Ağustos 1945 (Amerikan kaydına göre 10:58’de, Japon kaydına göre saat 11:02’de), Plütonyum-239 tipi atom bombası “Fat Man” (Şişman Adam, resmî adıyla Mark III) ile Nagasaki’ye bırakılmıştır. Hiroşima saldırısında yaklaşık 140 bin kişi, Nagasaki saldırısında ise yaklaşık 80 bin kişi ölmüştür.

Bu atom bombalarının kimyasal etkileri günümüzde de devam etmektedir. Bombaların atıldığı yerde ve çevresindeki yüksek radyasyon seviyesi nedeniyle genetik bozukluklar ve kanser hastalıklarının sayısı oldukça artmıştır. 2007’de, Nagasaki belediyesinin resmî listesine göre, o an ölen veya daha sonra atom bombasının etkisiyle ölenlerin toplam sayısı 143.124’e ulaşmıştır.

2. Dünya Savaşı tarihte en çok asker ve sivil ölümünün yaşandığı savaş olmuştur. Bunda hava bombardımanlarının ve atom bombalarının büyük etkisi vardır. Bu acı tecrübe belki de insanlığa savaşın doğurabileceği olumsuzlukları çok net bir şekilde göstererek yeni büyük savaşların önüne geçilmesini sağlamıştır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Hiro%C5%9Fima_ve_Nagasaki%27ye_atom_bombas%C4%B1_sald%C4%B1r%C4%B1s%C4%B1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu