Genel

19 Mayıs 1919 – Atatürk Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Nedir?

19 Mayıs Nedir?, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih bize ne ifade etmektedir? Neden bu tarih bizim için önemli? Diyerek göz atacak olursak.

Dönemin içinde bulunduğu şartları ve Mustafa Kemal’in düşüncesini belirtmek tüm bu yaşanılan olayları açıklayacak ve Türk tarihindeki yerini beyinlere nakşedecektir.

19 Mayıs Mustafa Kemal’in Samsun’a adım attığı tarihtir. Kafasında ‘Kurtuluş’ için yeni bir adım atmak ve bunun da gençlik için büyük umut kaynağı olarak gören Mustafa Kemal, hayatı boyunca Türk gencine değer vermiş ve değişimin Türk gençliğinde olduğuna vurgu yapmıştır. Bu değişim o şartlarda ‘Kurtuluş’ ile mümkün olmaktadır çünkü İstanbul hükumeti yaşanılan olaylar çerçevesinde zayıf bir duruma düşmüş ve siyasi, ulusal ve daha bir çok kararı sağlıklı karar veremediği için bu adım atılmıştır. Kurtuluş ile milletin egemenliğinin yine milletin azim ve kararına bağlı olduğu ve asla bir sınıf veya hükumeti tarafından yönetilmenin adil ve mutlak bir karar olmadığına değinilmiştir.

 Neden Samsun?

Samsun’un tercih edilme sebebi ne idi? Bu soru aslında Türkiyeyi harita üzerinde konumlandırma ile nedenini gözler önüne sermektedir. Samsun, orta Karadeniz de olup sahil ve liman açısından önemli bir konuma ve teşkilata sahip bir il idi.
Mustafa Kemal’in kurtuluş için Samsun’u seçmesi ve adım attığı tarihin de takvimde 19 Mayısı göstermesi her sene ’19 Mayıs önemi’ olarak beyinlere nakşetmiş bulunmakta ve ilk günkü heyecan ve gurur ile kutlanmaktadır.

19 Mayıs 1919

19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal, fiilen hangi amaç için orada bulundu ve asıl gayesi ne idi? Dönemin padişahı Vahdettin, Mustafa Kemal’i Samsun ile görevlendirir. Samsun sokaklarında İngiliz birlikler cirit atmakta ve halk için tehlike oluşturmaktaydı. Padişah Vahdettin ise Samsun’a hem güvenilebilir hem de Mustafa Kemal’i Anadolu’ya yönlendirmek ve nitekim İstanbul’dan bir nebze olsun uzak tutabilmek için onu bu göreve layık görmüş.  Mustafa Kemal’i Samsun’da hakimiyeti sağlamasını dile getirmiştir.

İstanbul’dan uzak tutmak istediği Mustafa Kemal aslında Samsun’a yine aynı amaç doğrultusu ile adım atmış ve hep içinde yankılanan ‘Kurtuluş’ sesini dinleyerek üstün başarılara imza atmıştır. Türk milleti için milli mücadele önemi gençlik manası adı altında aslında ‘fikirlerdeki dirayetli’ göstermektedir.

Mustafa Kemal, fikir ve düşünce ile hem ülkemizi kurtarmış hem de her bireyin gönüllerini fert etmiştir. Bu doğrultuda fikir, zihin, düşünme, hayal etme demek gençlik demektir. Gençlik gücünü sağlamlığından, bilgeliğinden almaktadır.
“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demek.” Mustafa Kemal Atatürk. Bu sözlerden de anlaşılacağı gibi sadece yaş itibari ile genç olanlara değil fikir ve dirayet olarak genç olanlara seslenilmiştir. Nitekim her şeyin insan beyni içinde bittiği ve bizi doğru yola ancak onu düzgün sınırlar içinde kullandığımız takdirde getirecektir.

19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı

19 Mayıs gençlik ve spor bayramı ilk defa 24 Mayıs 1915 tarihinde ‘Atatürk Günü’ olarak kutlanmış daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a adım atma tarihi olan 19 mayıs’ın bayram tarihi olarak seçilmesi kararlaştırılmıştır. Fenerbahçe stadında kutlanan ilk bayram Galatasaray ve Fenerbahçe, Beşiktaş taraflarıyla büyük bir coşku halinde kutlanmış ve bu yüzden ‘Spor Bayramı’ olarak da anılmaktadır.
19 Mayıs 1919 tarihinde Anadolu’da pek çok sorunların ortada olması İtilaf Devletlerine karşı bir direnme gücü ‘Kurtuluş’ olarak tanımlanmıştır.

O dönemlerde halk yoksul ve azınlıklarda da ayaklanma başlamış, özellikle Samsun’da birçok sokakta İtilaf devletlerinin gizli ajanları ya da silahlı birlikleri gezinmekte ve halkın güvenliğini tehlikeye atacak davranışlar sergilemekteydi.
İtilaf devletlerinden kurtulmak ve onları ustaca bir plan karşısında yenilgiye uğratmak Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu ya göç etme fikrini doğurmu. Dönemin padişahı Vahdettin’in onu Samsun ile görevlendirilmesi Anadolu’ya göç etme imkanını da dolaylı yolla kavuştuğunun işaretidir.
Mustafa Kemal Atatürk ‘Bandırma’ gemisi ile İstanbul’dan yola çıkmış ve takvimlerde tarih 19 Mayıs 1919 gösterdiği gün Samsun limanına adım atmıştır. Atatürk’ün sembolik doğum günü olarak da kutlanan bu tarih gençliğe armağan edilmiş ve asıl gençliğin fikir gençliği olduğu yönünde vurgu yapılmıştır.

Türkiye genelinde birçok genç bu günü çeşitli spor etkinlikleri göstererek kutlar. Her spor alanında bir kutlama gerçekleştirilip halka sergilenmekte ve büyük bir sevinçle oyunlar oynanmaktadır.

19 Mayıs 1919 Atatürk Günü

1935 yılındaki adı ‘Atatürk Günü’. 1938 yılındaki adı ‘Gençlik Ve Spor Bayramı’ ve 1981 yılındaki adı ise ‘Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı’ olarak kutlanmaktadır. Bayram, resmi bir bayram olup bu tarihte de resmi tüm kurum, kuruluşlar tatil edilir ve herkes kutlamalara katılarak faaliyet gösterir.

Bu da Türk milletinin vatana ve millete bağlılığını ve Ata’dan yadigar kalan günün önemini tekrar hissetmemizi sağlar. Kutlayan ülkeler Türkiye ve Kuzey Kıbrısdır. Bu bayram Kuzey Kıbrıs’ın da kutladığı ve sevinçle karşıladığı bir bayramdır.
Her yıl 19 Mayıs 1919 gençlik ve spor bayramı olarak Türkiye’nin dört bir yanında coşku ve ilk günkü heyecanla, yediden yetmişe herkes tarafından kutlanılmaktadır.

Günün anlam ve önemi beynimize nakşolduğu için sanki hep o tarihte içimizde kurtuluş mucizesi fidanları filizlenmekte ve özlem ile Mustafa Kemal Atatürk’ü anmaktayız. 19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramımız kutlu olsun!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu