Genel

15.Yüzyıl – 17.Yüzyıl Felsefesi

Rönesans’ın başlamasıyla birlikte, bir önceki dönemin düşünsel yapısından kopuşun başladığı 15.Yüzyıl – 17.Yüzyıl Felsefesini anlatacağız. 15. Yüzyıl- 17. Yüzyıl Felsefesinin Ortaya Çıkışı,  Öne Çıkan Düşünürleri,  yakından tanıyacağız. İyi okumalar.

15.Yüzyıl – 17.Yüzyıl Felsefesinin Ortaya Çıkışı

15.Yüzyıl -17.Yüzyıl Felsefesinin Ortaya Çıkışı, dönemi bilgi alanında hızlı ve köklü değişikliklerin olduğu bir dönemdir. Bu değişiklikler, bilgi alanları üzerinden farklı şekillerde topluma yansımış ve zamanla benimsenip bir yaşam kültürü meydana getirmiştir. 15.Yüzyıl – 17. Yüzyıl Felsefesindeki değişimi anlayabilmek için 12.yüzyıldaki çeviri faaliyetlerine ve M.S. 2- M.S .15. yüzyıl felsefesinin etkisine bakmak gerekir.

15. Yüzyıl -17. Yüzyıl Felsefesi Batı ekseninde gerçekleşmiştir. İlk örneklerini İtalya’da  vermiş ve İslam coğrafyasından yapılan çeviriler, coğrafi keşifler, ekonomik faaliyetler ve siyasal hareketlilikler başta olmak üzere; Hint, Mısır, Antik Yunan ve İslam ilimleri kitaplarının Avrupa dillerine çevrilmesiyle başlayan bilim ve felsefenin etkisi; Batı’da aklın ön plana çıkmasını sağlamıştır.  Bu dönemde felsefe alanındaki değişimlerden önce bilim, sanat, din, ekonomi ve bunların bir sonucu olarak toplumsal hayat ve kültürel alandaki değişimler yaşanmıştır. Rönesans, bir yandan zihniyet dönüşümlerinin yaşandığı bir yandan da toplumsal hayatın farklı yönetim dengelerinin yeniden oluştuğu bir dönemdir.

Düşünüyorum, O halde varım: Kartezyen felsefe nedir?

Tüm felsefe tarihini etkileyen Platon ve Aristoteles’in etkisini 15.Yüzyıl -17.Yüzyıl Felsefesinde yakından görmek mümkündür. Bu etki daha çok İslam felsefesi üzerinden yapılan çevirilerle kendini gösterir. Antik Yunan düşüncesinin hem orijinal hem de yeni yorumuyla tanışan Batı coğrafyası bu felsefelerde oluşan düşünceler çerçevesinde hızla gelişir. Platon ve Aristoteles akademileri kurulur ve onların felsefeleri üzerine yoğunlaşılır. Bu durum zamanla insan aklını merkeze alan hümanizm anlayışını doğurur.

15.Yüzyıl – 17.Yüzyıl Felsefesinin Öne Çıkan Düşünürleri

15.Yüzyıl – 17.Yüzyıl Felsefesinin Öne Çıkan Düşünürleri,

  • NİCOLAUS COPERNİCUS (KOPERNİK / 1473 – 1543)
  • GALİLEO GALİLEİ (1564 – 1642)
  • ISAAC NEWTON (1643 -1727)
  • FRANCİS BACON (1561 – 1626)
  • SPİNOZA (1632 – 1677)

15. Yüzyıl – 17. Yüzyıl Öne Çıkan Konular

15. Yüzyıl – 17. Yüzyıl Öne Çıkan Konuların ilki Hümanizmdir.

Hümanizm

İnsanın merkeze alındığı ve aklın öne çıkarıldığı bir bakış açısıdır.İnsanın bu dünyada ki yeri ve anlamı sorgulanmıştır. Dante, Petrarca, Baccaccio ilk İtalyan hümanistlerdir. Erasmus, ise Hristiyanlığı hümanizm ile uzlaştırmaya çalışmıştır. Bir diğer hümanist Montaigne ise kuşkucu hümanizmin temsilcisidir.                                                                                                                                                                                                            

AAjHEMYx
Dante Alighieri
ds4437 crop
Erasmus

 

 

 

 

adam kendini taniyacagim derken denemeler montaigne listelist
Montaigne

Sigmund Freud Kimdir? başlıklı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kartezyen Felsefe

Kartezyen Felsefe, 17. yüzyılda Descartes’ın geliştirmiş olduğu felsefesine ait bir yöntemdir. Descartes, felsefesini metodik şüphe olarak bilinen yöntemle kurmuştur. Doğruluğundan emin olunmayan her türlü bilgiden şüphe ederek kesin bilgilere ulaşmak Kartezyen Şüpheciliğin tanımıdır. Descartes’a göre duyularımız bizi yanıltır. Bu nedenle duyularla elde ettiğimiz verilerden kuşkulanmalıyız.Gerçeğe giden tek yol şüphe duymaktır. Şüphe duymak düşünme sayesinde elde edilir.

Devlet ve Hukuk Felsefesi

Devlet ve Hukuk Felsefesi konusundaki gelişmelere bakacak okursak, bu dönemde din birliğinin yerini  ulus kimliği almışıtr. Ulus kimlik bilinci ve reform hareketleri, devlet ve hukuk üzerine düşüncelerin artmasını sağlamış ve kilisenin gücü giderek azalmıştır. Filozoflar; yönetim şekli, doğal hukuk ve egemenlik gibi konularda fikirler ortaya sürmüştür. Siyaset kapsamında devlet ve hukuk üzerine Machiavelli ve Thomas Hobbes‘un görüşleri önemlidir.

Kaynak: https://www.felsefe.gen.tr/bilimsel-calismalarin-15-yuzyil-17-yuzyil-felsefesine-etkisi/

 

Niccolo Machiavelli
Niccolo Machiavelli
Thomas Hobbes
Thomas Hobbes

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu